Satranç Nedir, Nasıl Oynanır, Yararları Nelerdir?

Satranç oynamak, iki kişinin karşılıklı olarak birbirleri ile mücadelesini ele alan bir oyundur. Ancak bu oyun bedensel bir rekabetten ziyade zihinsel bir aktivitedir. Kursumuzda öğrencilerimize aynı zamanda bu oyun öğretilerek önemli bir aktivite gerçekleştirilmektedir.

Satranç ile birlikte çocuklarda inanılmaz gelişimler görülebilmektedir. Tamamen zihinsel bir oyun olan satrançta hem zafer kazanma duygusu oluşmakta hemde çocuklar tatlı bir rekabete girmektedir. Kursumuzda ise bu rekabetler belirli seviyelerde tutularak çocukların bu oyundan eğlenmeleri amaçlanmaktadır.

Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç tahtasında her bir kişinin 16 tane taşı bulunur. Bunlardan bir kişiye ait olan siyah, diğer kişiye ait olanlar ise beyazdır ve böylelikle taşlar karışmaz. Bir savaş düzeni içerisinde oyunun ana amacı karşı tarafın “şah” olarak adlandırılan taşını düşürmek varken aynı zamanda kendi “şah” taşınızı da korumaya çalışırsınız. Dünya çapında yaygın olarak oynanabilen bu oyun ile birlikte oldukça eğlenceli zamanlar geçirilebilmektedir.

Satranç oynamak için belli başlı kuralları bilmek gerekir. Bunları kursumuz boyunca uzman eğitmenlerimiz tarafından öğrenciler öğrenmekte ve sonunda profesyonel bir satranç oyuncusu olarak aramızdan ayrılmaktadırlar. Buradaki esas amaç ise öğrencilerin bu yönde bir yetenekleri olup olmadıklarının tespit edilmesi yönünde olmaktadır. Eğer çocukların bu yönde bir yetenekleri varsa uzmanlarımız farkına varmakta ve ebeveynleri uyarmaktadır.

Satranç Oynamanın Yararları Nelerdir?

Bu oyunu oynamanın yararları saymakla bitmez. Çocukta görülen her türlü gelişim satrançtan kaynaklanıyor olabilir. Genel itibari ile görülen gelişmeler şu şekildedir.

 • Çocukların çok yönlü düşünmelerini ve aynı anda birden fazla kurgu yapabilmelerine olanak tanır.
 • Satranç bağımlılık olarak değerlendirilebilecek en iyi oyunlardan bir tanesidir. Çocuğun zararlı alışkanlıklar kazanmasını engeller.
 • Planlı ve stratejik bir şekilde hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu çocuklara öğretir.
 • Hızlı ve doğru hareket etmeye, çabuk düşünmeye olanak tanır.
 • Çocuklarda “kendine güven” duygusunu oluşturur.
 • Dikkati toplamaya yardımcı olur.
 • Kişilik gelişmesini ve karakteri kesinlikle olumlu yönde etkiler.
 • Sorgulamaya ve şüpheci yaklaşıma karşı çocukları destekler.
 • Disiplini ve sabrı öğretir.
 • Çocukların mücadeleci bir ruha sahip olmaları konusunda gelişmelerini sağlar.
 • Satranç oynamak, kurallara uymayı ve onların sonucunda adil bir şekilde kazanımı teşvik eder.
 • Yakın dostlukların kurulmasına ve çocukların sosyalleşmesine olanak tanır.
 • Çocukların kendilerini daha rahat ifade etmesine ve daha pek çok konuda kendilerini tanımasına yardımcı olan satranç, oyunlar arasında belki de en faydalı olanı olarak dikkat çeker. Bu sayede kişilerin gelişimlerini tamamlamalarını, kendilerini tanımalarını sağlar.

Santranç Kursumuz

Satranç oynamak, özel çocuklar ile birlikte en eğlendirici aktivitelerden bir tanesidir. Dikkat dağınıklığı yaşayan, özgüveni olmayan çocukların kendi aralarında tatlı bir rekabet içerisinde birlikte zaman geçirmelerini sağlar.

Alanında uzman eğitmenlerimiz ile birlikte harika vakitler eşliğinde güzel bir aktivite olan satranç ile çocuklarınız eğlenirken kendilerini geliştireceklerdir. Kısa zaman içerisinde çocuğunuzdaki gelişimleri görerek şaşkınlığınızı gizleyemeyeceğinizi belirtiriz.

Santranç Eğitmenimiz: Bay Santranç

Erdem Turan, 1981 Ankara doğumludur. Evli ve 2 çocuk babası olan Erdem Turan  ilk-orta ve Lise hayatını Ankara da , lisans eğitimini Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde İşletme okuyarak tamamladı . Yüksek Lisansını iktisat üzerine yaparken çeşitli açık öğretim fakültelerinde ; çocuk gelişimi, sosyal hizmetler, sermaye piyasaları ve menkul kıymetler , iş güvenliği ve sosyoloji diplomalarını aldı. Çalışma hayatı boyunca hizmet ve eğitim sektörlerinde hizmet verdi.  11 yıl kendisine ait olan 150 öğrenci kapasiteli eğitim kurumunu işletirken bir yandan da satranç ve akıl oyunları üzerine eğitimler vermeye devam etti.

Kitabını yazmak,  hayalindeki gezici satranç otobüsünü yapabilmek ve çocuklara satranç eğitimleri vermek  için  okulunu devir etmiştir. Her eğitim öğretim yılında  1000 e   yakın öğrenciye Satranç eğitimi veren Nam-ı diğer BAY SATRANÇ  öğrenciler ile velileri arasında köprü olsun veya satranç oynamayı bilmeyen ebeveynler için ”Çocuğuma Nasıl Satranç Öğretirim’‘ isimli kitabı yazarak okuyucuların beğenisine sundu. Kitabı yazmaktaki amacını okuyucularına  hem başlangıç düzeyi satranç öğretmek hem de satranç oynamayı bilmeyen bir çocuğa  satranç oyunun nasıl öğretilebileceğinin yöntemlerini öğretmek olarak tanımlıyor. Kitap masalsı hikayeler  ve öğretici oyunları ile eğitimciler için kaynak kitap özelliği de taşımaktadır.

İstanbul İşletme Enstitüsünün online eğitimlerini vermekte olan Erdem Turan yüzlerce online eğitimlerde ülkenin dört bir yanından yüzlerce öğrenciye eğitim vermektedir. Bu eğitime katılan öğrenciler başlangıç düzeyi satranç öğrenmek isteyenler ve öğrencilerine eğitim vermek için eğitim alan öğrencilerden oluşmaktadır.

Ankara‘ nın en büyük spor okulu olan Fenerbahçe Spor okullarına bağlı Multi Performance Academy  de  satranç antrenörlüğünü yapan Erdem Turan fiziksel aktivite ile zekanın ve stratejinin buluşmasında köprü vazifesi yapmaktadır.

AKUT , LÖSEV , TOHUM OTİZM , GÖKSİV gibi gönüllü sivil toplum kuruluşlarında  aktif görevde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye de bir ilk olan  bir yolcu otobüsünü bir Satranç ve  Akıl Oyunları Otobüsüne çevirerek  9 tane köy okulunda ücretsiz etkinlikler yapmıştır. Otobüsü ile okullarda ve organizasyonlarda etkinlikler düzenleyerek birçok öğrencinin satrancı sevmesini ve diğer akıl oyunları ile tanışmasını sağlamıştır. Otobüsle yaptığı etkinlikler dışında AVM ler de BAY SATRANÇ TEAM olarak  satranç ve akıl oyunları  atölyeleri kurarak ekibiyle  yüzlerce kişiye etkinliklerinde hizmet vermeye devam etmektedir.

2019-2020 eğitim öğretim yılında 16 okulda 1170 öğrenciye kendisine has eğlenerek öğretme, oyunlarla oyna  yöntemi ile  satranç ve akıl oyunları eğitimi vermeye devam etmektedir.

SATRANCIN FAYDALARI

Bilişsel Akademi santranç kursu;

-Dikkati Geliştirir:

Oyunda yüz yüze kaldığı ve kalacağı pozisyonlar olması nedeniyle, istemediği sonuçlarla karşılaşmamak için dikkatini oyuna ve hamlelere yoğunlaştırmak durumundadır.

Ör: Olası bir tacizle karşı karşıya kaldığında planları hazırdır. Satranç oyunundan genelleme yapar hızlı düşünür ve A, B, C planları hazırdır. (bağırmak, karşısındakinin dikkatini dağıtıp zaman kazanmak, önlem almak)

-Öngörüyü Geliştirir:

Geleceğe dönük, eylemleri ile oluşacak sonuçları hesap etmek durumundadır “Eğer bu taşı oynarsam, yeni durumun bana yararı ve zararı ne olacak?” sorusunu kendisine sorar.

Ör: Öngörüsü kuvvetlidir. Her zaman ihtimalleri gözden geçirir ”yanına gidersem bu olabilir, alt kata inersem bu olabilir, adresimi verirsem bu olabilir” vb. öngörüleri hesaba katmak zorundadır.

-Kapsamlı Düşünmeyi Öğretir, Buluş Yeteneğini Geliştirir:

Satrançta her yeni hamle, aynı zamanda binlerce yeni seçenek ve olasılık demektir. Çocuk tüm satranç tahtasını ya da eylem alanını gözden geçirmek, alacağı her kararın varacağı farklı sonuçlarını hesap etmek ve pek çok hamle seçeneği içinden kendine en uygun olanı bulup seçmek durumundadır.

Ör: Her ihtimali düşünür. Gerekirse ödün verir, anlık hedefini değiştir, yolunu uzatır, kendini mahrum bırakır ama her ihtimali düşünmüş olup kendine güvenli bölge yaratır. Veya karşısındakinin iyi niyetli olmayabileceğini de hesap eder. Bu paranoyak bir yaklaşım değildir ama ihtimal dâhilindedir. Satranç oyuncusu bunu bilir.

-Sabırlı Olmayı, Ölçülülüğü ve Soğukkanlılığı Öğretir:

Çocuk hareketlerini ya da hamlelerini üstünkörü yapmanın ne gibi sonuçlar doğurduğunu kavrar. Bu nedenle acele karar vermeyip, durumu düşünüp analiz ettikten, birçok kere gözden geçirdikten ve iyice emin olduktan sonra harekete geçecektir.

Ör: Satranç oyuncusu panik yapmamayı ani hareket etmemeyi bilir. Taciz olayı ile karşılaştığında kendisini en az zararla mümkünse sıfır zararla nasıl bu olayın içinden kurtarabileceğini hesaplar ve dikkatli davranır. Ve emin olun % 98 başarılı olur.

-Öz güven Kazandırır:

Düşünen, değerlendiren, cesaretle karar alan, uygulayan ve sonuç alan çocuk kendine güven kazanır. İşlerin kötü gittiği durumlarda hayal kırıklığına uğramamayı öğrenir. Yararlı bir değişiklik olabileceğini bekleme ve yeni çareler arama alışkanlığı edinir.

Ör: Öz güveni kuvvetlidir satranç oyuncusunun. Hayır demeyi bilir, ikramı reddetmeyi bilir, kimsenin peşinden gitmemesi gerektiğini bilir ve kendi kararlarını uygulama hakkı olduğunu karşısındakine hissettirir…

Evet bu sebeplerden dolayı çocuklarımız satranç oyunu sayesinde sadece tacize karşı değil, hayata karşı bir duruş kazanmış olur.

Satranç oyunu, bu saydıklarımızla aynı doğrultuda aşağıda maddeler hâlinde verdiğimiz faydaları da sağlamaktadır.

– Kötü alışkanlıklar edinilmesine engel olur.

– Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır.

-Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir.

– Kişiliği ve karekteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir.

-“Kendine güven” duygusu aşılar ve bunu geliştirir.

– Kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak, bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya ve bireysel doğru kararlar alabilmeye yardımcı olur.

– Dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır.

-Diğer ders konularının daha iyi anlaşılıp kavramasına yardımcı olur. Bilimselliği ön plana alarak araştırmalar yapmaya yönlendirir.

– Konulara karşı şüpheci yaklaşımı benimsetir, onları ezberci zihniyetten arındırır.

– Kişileri düşünen, araştıran, yargılayan varlıklar hâline getirir ve yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlar.

– Başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabileceğini gösterir.

– Mücadeleci bir ruh yapısına sahip olmanın gerekliliğini benimsetir.

-Başarısızlıklar karşısında yılmamayı, başarı için daha da çok çalışmanın gerekli olduğunu öğretir.

-Başarılardan büyük hazlar duyarak daha da başarılı olmaya yönlendirir.

– Yepyeni hedefler göstererek bu yeni hedefler doğrultusunda motivasyon sağlar.

– Kişilerin olumsuz bir yönünü, eksikliğini, veya bir davranış bozukluğunu hızlıca ortaya çıkarır.

– Kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi, kazananı kutlamayı öğretir.

– Yakın dostluklar kurup daha çok sosyalleşmeye ve sosyal yaşamının zenginleşmesine yardımcı olur.