Okuma bozukluğu, herhangi bir zekâ geriliği belirtisi değildir. Kelimelerin tanınmasında zorlukların yaşanması, yavaş bir şekilde okuma yapmanın göstergesidir. Çocukların okuma çağına geldiklerinde ortaya çıkan bu durum, yaşıtlarına nispeten cümle kurmasında ve okumasında gösterdiği ilerleme farklılıklarından öte bir şey değildir.

Okul çağı hastalığı olarak kabul edilen bu hastalığın altında ailesel yatkınlık bulunmaktadır. Çocuklarda genellikle şu durumlar gözlenir.

  • Yazılı bir şekilde anlatım yapamama
  • Matematiksel kavramlarda ve sembollerde zorluk yaşama
  • İletişim kurma konusunda sıkıntılar yaşama

Bunlar en belirgin şekilde gözlenen durumlardır. Bu maddelerin hepsiyle okul döneminde karşılaşıldığı için çocukların sosyal anlamda da bir terk edilmişlik durumları ortaya çıkabilir. Bu nedenle özel bir eğitim almak her zaman ilk seçenek olarak karşınıza çıkar.

Okuma Bozukluğu

Dünyada okuma bozukluğuna olan çocukların oranı %4’tür. Özellikle kız çocuklarında ortaya çıkabilen bu durumda kızlarda erkeklere göre 3 veya 4 kat daha fazla bir şekilde görülebilmektedir. Bu güçlük karar vermedeki en önemli faktör, çocuğun zekâ yaşına göre okuma konusunda geri kalmasıdır. Yani yaşıtları ile kıyaslandığı zaman okuma konusundaki zorlukların aşılamaması olarak bilinir.

Okuma bozukluğu, kişilerde 6 – 7 yaşlarında ilkokul birinci veya ikinci sınıfta fark edilir. Okuduklarını sesli olarak söylerken çok hata yapan bu çocuklar gerekli eğitimleri aldıkları takdirde daha rahat hareket edebilirler. Ancak ifade de zorluk yaşanmasına neden olan bu durumda arkadaşları tarafından yalnızlığa itilebildiğinden dolayı özel bir eğitim almaları doğru olacaktır.

Okuma Bozukluğu Belirtileri

Çocuklarda bu bozukluk neticesinde bir takım belirtilerde görülür. Özellikle arkadaş ortamına girdikten sonra bu belirtiler kendilerini iyiden iyiye belli ederler.

  • Okullarda öğrendikleri şarkıları, ninnileri ezberleyememe
  • Çocuklara anlatılan masallardaki ayrıntıların unutulması, hatırlanmaması
  • Öğrendiklerini çabuk unutması
  • Konuşarak anlattıklarını yazıya dökerken bir takım problemler yaşaması
  • Okul ödevlerinde istikrar ve başarının sağlanamaması

Anlama konusunda da ciddi bir sıkıntı yaşayan bu çocuklarda özellikle ödevler ve dersler oldukça zorlu olurlar. Sürekli olarak okulun zorluğundan yakınabilirler.

Okuma Bozukluğu Tedavi Edilebilir Mi?

Bu öğrenme güçlüğü olan kişilerin tedavisi şu şekilde gerçekleşir: Tamamen yok edilemese de en azından bu güçlük ile nasıl baş edileceği çocuklara öğretilebilir. Çalışmalarda şefkat ve sevgi ön planda tutulmalıdır. Buna bağlı olarak sözlü iletişim kanalları ile çocuğu sıkmadan eğitici oyunlar oynanması esastır.

Kursumuz ve Okuma Bozukluğu

Okuma bozukluğu ile ilgili olarak kursumuzda özel eğitmenler bulunmaktadır. Az kişilik sınıflarda özellikle sosyal hayata dair çocuklar hazırlanmakta ve arkadaşları ile sağlıklı bir iletişim kurmaları sağlanmaktadır.

Kursumuzun önceliği bu gencecik beyinleri sosyal hayata hazırlamaktır. Ancak bunu yaparken almaları gereken eğitimde en kaliteli şekilde verilmektedir. Az kişilik sınıflarda verilen bu eğitimler ile çocuklardaki gelişimleri sizlerde kısa sürede fark edebilirsiniz.