Hızlı okuma, bir şeyi hızlıca okuyarak elde edilen bir başarı değildir. Okuduğunu hızlı okurken anlama ve hafızanda daha uzun süre saklayabilme yeteneğinin kazanılmasıdır. Bu sayede sınavlarda daha hızlı olabilir, uzun paragraf sorularını daha hızlı bir şekilde çözerken tekrar tekrar soruya dönmezsiniz.

Öğrencilerin, bilgi ve becerilerini anlamak, sınavlara hazırlık aşamasında daha hızlı olabilmek için ihtiyaç duydukları en önemli yöntemlerden bir tanesidir. Hızlı bir şekilde okuma yanında anlamayı da beraberinde getirir. Bu nedenle okuyorum ama anlamıyorum gibi sorunların üstesinden de gelinebilmektedir.

Elbette hızlı okumayı sadece öğrenim hayatı için değerlendirmek yanlış olur. Öğrencilikten çalışma hayatına başlayan kişiler, iş hayatlarında daha hızlı olabilmek için bu tekniği öğrenebilirler. Özellikle rekabetçi sektörlerde hızın önemi büyüktür. Hızlı okuma teknikleri ile sadece bir yazıyı okuyup anlamakla kalmayacak aynı zamanda bunun sizde pek çok değişikliğe neden olduğunu kısa süre içerisinde görebileceksiniz.

Hızlı Okumanın Öğrencilere Faydası

Okumak ve anlamak öğrenciler için en önemli işlerden bir tanesidir. Kimi zaman okuduklarını anlayamayan bu kişiler, tekrar başa dönerek vakit kaybetmektedirler. Özellikle sınavlara hazırlık aşamasında, sınav zamanında ve okulda ders zamanlarında hızlı okuma eğitimi almış kişi kesinlikle daha başarılı olacaktır.

Hızlı okumanın faydalarını şu başlıklar altında toplayabiliriz:

  • Hafıza Gelişimi: Hızlı bir şekilde okuma yapmaya çalışırken esas olarak beyninizi geliştirirsiniz. Beyinden alınacak olan yüksek bir performans ile birlikte okuduklarınızı anlama ve hafızada tutabilme gücünüzün arttığını hissedeceksiniz.
  • Konsantrasyon: Hızlı okumak için olmasa da okuduğunu anlamak için kesinlikle konsantrasyona ihtiyacınız bulunur. Bu nedenle kursumuz itibari ile okuduğunuzu anlama yolunda güçlü bir adım atarken nasıl konsantre olmanız gerektiğini de öğreneceksiniz.
  • Mantık Kullanımı: Hızlı okuma yaparken öğrendiğiniz en güzel şeylerden bir tanesi de mantıksal düşünmenin geliştirilmesidir. Beyne giden bilgiler daha önce depolanmış ancak uzun süredir bekletilen diğer bilgiler ile etkileşime girerek ortaya mükemmel bir sonuç çıkartır.
  • Güven: Yaşıtlarınızdan ve arkadaşlarınızdan daha hızlı bir okuma, anlama yeteneğine sahip olurken elbette kendinize daha çok güveneceksiniz. Sınavlarda, derslerde veya arkadaş ortamlarında daha hızlı bir düşünme yapısına sahip olduğunu keşfedeceksiniz. Daha önce okuduğunuz ve beyninizin bir yerinde kalmış olan bilgilere erişip onu arkadaşlarınızla paylaştıkça popülerliğiniz artacaktır.

Hızlı okuma yapmanın avantajları elbette bunlarla sınırlı değildir. Kısaca özetlemek gerekirse şunları sıralayabiliriz.

  • Sınavlarda soruları tekrar okuyarak vakit kaybetmekten kurtulursunuz.
  • Sınava hazırlık aşamasında bir okuduğunuzu bir daha okumazsınız.
  • Derslerde ve sınavlardaki başarınız gözle görülür bir şekilde yükselir.
  • Hızlı okumak gelişi güzel okumak olmadığından hafızanızı kullanma kapasiteniz doğrudan artar.

Bunun gibi etkinlikler sonucunda kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde okuma yapmayı öğrenebilir ve sonucunda ise hayatınızda daha başarılı bir insan olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir