Disgrafi, yazma bozukluğu olarak karşımıza çıkar. Bu öğrenme bozukluğu kişilerin özellikle okul çağında kendi yaşıtları arasında geriden geldiği zaman fark edilmektedir. Okula başlamadan önce genellikle hiçbir sıkıntı görülmez. Hatta bu çocuklar oldukça zeki çocuklardır. Okula başlayınca özellikle okuma ve yazma becerilerini kazanmada bu çocuklar akranlarına göre biraz daha geç öğrenirler.

Disgrafik çocuklar, nörolojik olarak problemli olmadığı halde hatta zeka yaşlarının yüksek olmasına rağmen yazı alanında zorluk çektikleri öğrenme güçlüğüdür.

Yazı yazma konusunda hem görsel hemde nörolojik sistem birlikte hareket eder. Disgrafik kişilerde el ve göz hareketleri birlikte bir bütün içerisinde çalışmaz. Bu durum ise okul dönemlerinde yaşıtları ile giriştiği yarışlarda geride kalması ile dikkat çeker. Kursumuz bünyesinde kendisini geride hissetmeyeceği bir ortamda tamamen özel bir ilgi ve alaka ile birlikte bu çocukların eğitim süreçleri devam ettirilir.

Disgrafi Belirtileri

Gelişimsel yazma bozukluğu, belirtileri bakımından sonra derece uyarıcı etkilere sahiptir. Ancak bu konu genellikle çocuk ilkokula başladığı zamanlarda bir anlam kazanır. Başta aileler bir şeylerin yolunda gitmediğinden şüphelenseler de bir zaman sonra kabullenme yoluna giderler.

Disgrafi hastalığının belirtileri şunlardır:

  • Elinde kalem ile yazmaya çalışan çocuğun kaleme ne kadar bastıracağını bilememesi,
  • Yazılarının okunaksız olması,
  • Yazmaya başladığında oldukça yavaş hareket etmesi,
  • Kimi zamanlarda yazması gereken harf veya sayıları tersten yazması,
  • Kendi düşüncelerini yazılı bir şekilde ifade edememe,
  • Düzenli bir şekilde defter tutamama,

Bu gibi nedenlerden dolayı çocuğunuzda bir gelişim bozukluğunu anlayabilirsiniz. Kursumuz bünyesinde bu konularda özel uzmanlar ile birlikte birebir eğitimler sonucunda hastalığa yakalanan çocuğa özel bir ilgi gösterilir.

Disgrafi Tedavi Edilebilir mi?

Disgrafi özel bir eğitimle hafifletile bilir, akademik anlamda çocuğun problem yaşaması azaltılır. Bu tip çocuklarda amaç karakterli bir yazı sitili kazandırmaktır. Her çocuğun inci gibi bir yazısı olmasını lütfen beklemeyin. Okunabilir ve harflerin, kelimelerin ve cümlelerin hatasız olması önemlidir.

  • Çocuğa karşı hep olumlu ve sabırlı bir yaklaşım sergilenmelidir.
  • Çocuğa motive edici konuşmalar yapılmalıdır.
  • Disgrafi hastalığına yakalanan çocuklar ince bir ruha sahiptir. Onun için sürekli olarak bu çocuklara ince ve hassas bir yaklaşım sergilenmelidir.
  • Yazma konusunda becerilerini geliştirebilmeleri için el işleri ve el becerisi oyunları oynatılmalıdır.

Kursumuz ve Disgrafi

Kursumuz bünyesince uzman eğitmenler ile birlikte kaliteli bir eğitim süreci geçirilmektedir. Normal müfredattan ayrı olarak bu disgrafik çocuklara eğitici oyunlar oynatılmaktadır. El becerilerinin gelişmesi, düşünce ile birlikte koordine olması gibi eğitici oyunlar ile birlikte kendi yaşıtları arasında eğlenceli zamanlar geçirmesi sağlanmaktadır.

Disgrafi  olan kişilerin en büyük özellikleri duygusal olmalarıdır. Uzman eğitmenlerimiz bu konuları oldukça iyi bildiklerinden dolayı gerek yaklaşımları ile gerekse çocuklara davranışları ile birlikte tamamen iyileştirici bir eğitim sergilenmektedir.

Burada şunu tekrar hatırlatmak istiyoruz:
Bu çocuklar normal ve normal üstü zekaya sahiptir. Öğrenme güçlüğünden dolayı diğer çocuklardan farklı öğrenirler. Okuma, yazma, konuşma, motor ve matematik becerilerinde aynı eğitim sisteminde akranlarına göre başarıyı direkt yakalayamıyorlar. Özel bir eğitimle bu farklılıklarını avantaja çeviriyorlar.