Disleksi, gelişimsel okuma bozukluğu olarak bilinir ve hastalık olarak algılamamak gerekir. Disleksinin öğrenme farklılığı olarak tanımlayanlardan biri de Disleksi Öğrenim Güçlüğü Derneği Başkanı Atıf Tokar’ dır.

Disleksiyi hastalık olarak görenlerde vardır. Nadir görülen öğrenme hastalı şeklinde tarif ederler.Bu hastalığa yakalanan kişiler öğrenme güçlüğü çeker. Ancak hastalığın esas belirtisi öğrenme güçlüğü değil, bozukluğudur. Yani zeka geriliği ile bir ilgisi bulunmaz. Hastalık hayatımıza ilk kez 1890’ lı yıllarda girmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu hastalığa muzdarip olan kişilerde dikkat çeken 2 unsur konuşma farklılığı ve zayıf hafıza olmuştur.

Bilim insanlarınca aynı zamanda “kelime körlüğü” olarak da isimlendirilen gelişimsel okuma bozukluğu kelimelerin okuma, yazma ve ayırt edilmesini konusunda kişilere zorluk yaşatır. Disletik kişilerin ne konuştuğu tam olarak anlaşılmadığından toplum içerisinde dışlanırlar. Kursumuzda uzman eğitmenler dahilinde çocuklarınıza verilmesi gereken ilgi ve eğitim tam olarak verilmektedir.

Disleksi Belirtileri

Disleksi hem doğuştan oluşabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Özellikle zorlu bir çocukluk dönemi geçiren kişilerde bir dışa vurum olarak ortaya çıkabilir. Genellikle ilkokul çağında ortaya çıkan ve anlaşılan bu disleksinin belirtileri:

  • Okuma ve yazma konusunda zorluk yaşanması, arkadaşlarından geride kalması,
  • Kelimeleri hecelerken görülen bozukluklar,
  • Okuduğunu anlayamama ve okuma sırasında dikkat dağılması,
  • Kas hareketleri sırasında yetersiz veya yavaş kalınması,
  • Konsantrasyon eksikliği sonucunda bir aktiviteye tam bir konsantrasyon sağlanamaması,
  • Kişinin konuşma sırasında birbiri ardı sıra gelen cümlelerde bir bağlantı kopukluğu veya mantık hatası olması,
  • Okuma ve yazma konusunda çekingen davranılması,

Genel olarak bu belirtilerin hepsi çocuğun ilkokul döneminde akranları ile bir araya geldiği sırada ortaya çıkar. Yaşıtları ile aynı ortama giren çocuk etkinliklerde ve derslerde onlardan çok geride kalabilir. Bunlar en önemli disleksi belirtileri arasındadır.

Disleksi Tedavi Edilebilir mi?

Disleksi sabır isteyen bir süreçtir. Disletik çocuklar özel çocuklardır ve diğer çocuklardan farklıdır. Özellikle öğrenme farklılıklarıyla kendilerini gösterirler. Disletik çocuklar iyi bir eğitimle başarılı olabilir; çünkü ünlü olan bir çok disletik bilim adamı, sanatçı, yazar, oyuncu, sporcu, mucit vardır. Çocuğun yaşamını kolaylaştırmak için bir takım şeyler yapılabilir. Disletik çocuklar fark edilmediklerinde anne, baba, akran, öğretmen zorbalığına uğrayabilir. Çevrelerinden aldıkları tepki onları toplumdan uzaklaştırabilir, akademik ve sosyal yönlerden güçsüzleşebilirler. Onlar çok ince bir ruha sahiptir. O nedenle başta anne ve babaların bu çocuklara oldukça dikkatli ve özenli bir yaklaşım sergilemeleri gerekir.

Eğer dislekside yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Sabır: Çocuğunuzun öğrenme ve okuma güçlüğü çektiği görülen ilk belirtilerdir. Onlara bir kitap vererek metinleri sesli okuma konusunda teşvik edin ve sabırlı olun.
  • Motivasyon: Bu çocuklarda motivasyonun devamlı yüksek tutulması en önemli konulardan bir tanesidir. O nedenle ilk olarak yapılması gereken şey çocuğu motive etmek amacı ile tebrik etmek olmalıdır.
  • Oyunlar: Disleksi hastalığı ile birlikte yapmanız gereken en önemli şey onlarla eğitici oyunlar oynamaktır. Konsantrasyon sağlamaları konusunda onlara yardımcı olmanız gerekir.

Kursumuz ile birlikte bu konularda üstün bir çalışma gösteren eğitmenlerimiz her bir çocukla özel olarak ilgilenmekte ve gereken eğitimleri alması yönünde büyük bir başarı göstermektedirler.

Kursumuz ve Disleksi

Disletik çocuklar diğer çocuklardan farklı öğrenirler. Okullarda eğitimleri devam ederken bu çocuklarla özel ilgilenmek gerekir. Eğer bu çocuklar destek almadan ilerlerse akademik anlamda eğitim süreçlerinde sıkıntılar yaşayabilirler.

Disleksi  kursumuzda her çocuğa özel programlar hazırlanır. Çocukların öğrenme hızı ve farklılıklarına göre eğitimleri planlanır.

Ankara’ da disleksi eğitimi veren kurumlar içerisinde en çok rağbet edilen kurumlardan biri olmak bizi mutlu ediyor. Disleksi eğitimi almak isteyen anne babaları kurumumuza kahve içmeye bekliyoruz. Gelmeden önce mutlaka randevu alınız. Ayrıca; kurumuza gelirken mutlaka kursiyerimiz ile beraber geliniz.

Eğlenerek öğrenecek sabırla tüm sıkıntılı süreçten kurtulacağız.