Özel bir öğrenme bozukluğu olan diskalkuli, sayı, sembolleri kavrama ve matematik konusunda öğrenme güçlüğü çekmek demektir. Bu hastalık herhangi bir şekilde zekâ geriliği demek değildir. Matematikteki basit problemler ile karşı karşıya kalındığı zaman ortaya çıkan bu hastalıkta basit işlemler onlar için çok zorlu olabilmektedir.

Matematikte problemleri kimi zaman doğru bir şekilde cevaplasalar dahi kendilerine olan güven eksikliği göze çarpmaktadır. Ancak bu diskalkuli olan kişilerin matematik çözemeseler dahi özel bir yetenekleri olduğu bilinmektedir. Bu diskalkuli olan çocuklar için bu öğrenme güçlüğünün tanımı “Einstein hastalığı” olarak kabul edilmektedir. Gereken tedbirler alındığı müddetçe çocukta iyi yönde gelişmeler görülse de çok hassas olan bu çocukları kırmamak ve tedbirli davranmak mecburidir.

Diskalkuli Belirtileri

Diskalkuli belirtileri genellikle küçük yaşlarda ortaya çıksa da bunu pek ebeveynler anlamaz. Ancak ilkokul çağında yaşıtları ile bir araya geldiklerinde matematik konusunda onlardan geride kaldıkları zaman bir şeylerin yanlış olduğu anlaşılmaktadır.

Diskalkuli belirtileri şu şekilde ortaya çıkar.

  • Toplama, çıkarma, bölme ve çarpma gibi matematik işlemlerini yaparken uzun süre düşünme veya cevapsız bırakma
  • Problem çözümünde işlem sırası ile ilgili karışıklıklar yaşama
  • Çarpım tablosu ezberleyememe veya kısa zaman içerisinde unutma
  • Matematikte çok basit işlem hataları yapma sonucunda arzu edilen sonuca ulaşamamak
  • Sembolleri birbiri ile karıştırma
  • Disleksi hastalığındaki gibi konsantrasyon sorunu
  • Tarih ve zaman kavramlarında sıkıntı yaşama
  • Geometrik şekiller konusunda problemler yaşama
  • Mantık kurumlarındaki basit hatalar
  • Bozuk para saymada zorlanma

Bunun gibi belirtiler gelişimsel aritmetik bozukluğu olan kişilerde görülen ilk belirtilerdir. İşte genellikle bu kavramlar ile okul öncesi dönemde ve okul zamanında karşılaşıldığı için o zaman böyle bir öğrenme güçlüğünden olabileceğinden şüphe edilmektedir.

Diskalkuli Tedavi Edilebilir Mi?

Diskalkuli genel olarak tedavi ile sonlandırılabilen bir hastalık değildir. Diskalkuli olan çocuklara sürekli özel bir ilgi gerekmektedir. Gençlerin oldukça titiz ve alıngan olabileceği unutulmamadan 1 haftalık çalışmaların 1 saniyede yok olabileceğini bir an olsun aklınızdan çıkarmamanız şarttır.

Diskalkulinin  ilerlemesi veya gerilemesi mümkündür. Eğitici oyunlar özellikle matematik ve geometri konusunda çocuğu zorlamadan oldukça eğlenceli bir biçimde oynatılmalıdır. Şefkatli ve sabırlı olunması ise en gerekli şartlardan bir tanesidir.

Kursumuz ve Diskalkuli Eğitimi

Öğrenme güçlüğü konularında özel eğitim veren kursumuzda Diskalkuli olan kişilere uzman eğitmenlerimiz özel bir ilgi göstermektedir. Diskalkuli eğitimlerimiz birebir yapılmaktadır. Öğrencinin öğrenme yöntemleri belilenir, Öğrencinin öğrenme hızına göre ilerlenir. Grup eğitimi yapılmaz, akranlarından farklı oldukları için.

Yapılan bir diğer gözlemlere göre diskalkuli olan çocuklar normal arkadaşları tarafından dışlandıkları için mutsuz olurlar. Ancak kursumuzda arkadaş kurabilme, konuşma ve eğlenme gibi programlar ile birlikte kendilerini özel hissetmeden tamamen doğal bir şekilde tüm akış gelişmektedir.

Uzman eğitmenlerimiz ile birlikte eğlenceli oyunlarla hem matematik öğretilirken hemde çocukların sıkılmaması sağlanmaktadır. Bu konuda en önemli detayın sabır, erdem ve şefkat olduğunu bilerek ona göre hareket ediyoruz.

 Disleksi eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için linki tıklayınız.

Gelişimsel Okuma Bozukluğu (Disleksi)